Elke werkdag bereikbaar op 033 433 7217
10 september 2025 Fiscaal

DAC 7: Rapporteren digitale platforms over jouw klanten aan de Belastingdienst?

DAC 7 en e-commerce aandachtspunten voor accountants en boekhouders: rapportageplicht, afstandsverkopen, diensten en btw-risico’s.

De Europese DAC 7-richtlijn is sinds 1 januari 2023 van kracht en heeft verstrekkende gevolgen voor webshops en andere e-commerce ondernemers die gebruikmaken van digitale platforms, zoals Bol.com, Amazon, Etsy of andere marktplaatsen. Deze richtlijn verplicht platforms om jaarlijks gegevens van hun aanbieders (van goederen en diensten) te rapporteren aan belastingdiensten in de EU. Maar wat betekent dit voor jouw klant en voor jou als accountant?

Welke digitale platforms vallen onder DAC 7?

De DAC 7-richtlijn geldt voor rapporterende platformexploitanten. Het gaat om exploitanten van software (apps of websites) waarop gebruikers goederen en diensten kunnen aanbieden aan afnemers.

Hieronder vallen bekende platforms zoals Bol.com, Amazon, Etsy, Vinted, Marktplaats en dergelijken, maar ook kleinere platforms waar bijvoorbeeld auto’s, campers en vakantiehuisjes te huur worden aangeboden. Denk aan de website van een vakantiepark waarop eigenaren hun vakantiewoning te huur aanbieden.

Wanneer moet een platform rapporteren over jouw klanten?

Digitale platforms zijn verplicht te rapporteren over aanbieders die via hun platform:

  • meer dan €2.000 omzet per jaar genereren, of
  • 30 of meer transacties per jaar uitvoeren.

De gerapporteerde gegevens zijn onder andere: naam, adres, geboortedatum, btw-nummer, het aantal transacties en het totaalbedrag aan omzet via het platform. Deze informatie wordt gedeeld met belastingdiensten in de EU, die zo kunnen controleren of de aanbieder zijn fiscale verplichtingen nakomt.

DAC 7 introduceert dus geen nieuwe belastingverplichtingen, maar vergroot de controlemogelijkheden van Europese belastingdiensten. Zij kunnen makkelijker nagaan of aanbieders op platforms zich lokaal moeten registreren voor de btw en of zij lokaal btw verschuldigd zijn.

Webshops en de €10.000-drempel – buitenlandse btw-plicht

Verkoopt jouw klant goederen aan consumenten in andere EU-landen? Dan is de afstandsverkopenregeling van toepassing. Als de totale omzet aan consumenten in andere EU-landen boven de €10.000 per jaar uitkomt, moet jouw klant de btw van het land van bestemming in rekening brengen.

De lokaal verschuldigde btw kan op twee manieren worden afgedragen:

  • Via registratie in elk afzonderlijk EU-land: de klant registreert zich voor de btw in elk land waarnaartoe afstandsverkopen worden verricht en draagt lokaal btw af.
  • Via de OSS-regeling (One Stop Shop): de aanbieder dient elk kwartaal een ‘btw-melding’ in via de Nederlandse Belastingdienst.

Let op: De DAC 7 is vooral gericht op platforms die faciliteren bij de verkoop van goederen, de verhuur van onroerend goed, de verhuur van transportmiddelen en het verlenen van persoonlijke diensten. Bij al deze categorieën gelden bijzondere btw-regels die kunnen leiden tot de verschuldigdheid van btw in andere EU-landen.

Tip: De OSS kan ook worden gebruikt om diensten aan te geven die zijn verricht voor consumenten (of andere niet-ondernemers) en die belast zijn in andere EU-landen. Denk aan digitale/elektronische diensten, maar  bijvoorbeeld ook aan een dienst als een evenement in België of schilderwerkzaamheden voor een particuliere klant in Duitsland.

Deadline OSS-registratie: wees op tijd!

Wil jouw klant gebruikmaken van de OSS-regeling? Zorg dan voor een tijdige registratie. Aanbieders kunnen de OSS-regeling gebruiken vanaf de eerste dag van het kwartaal dat volgt op de registratie.

Als er al afstandsverkopen of diensten voor consumenten zijn verricht die zijn belast in andere EU-landen kan de OSS alsnog worden toegepast, als de ondernemer zich uiterlijk de tiende dag na de maand waarin deze prestatie werd verricht registreert voor de OSS.

Voorbeeld: als de klant in augustus voor het eerst boven de drempel komt, moet de registratie uiterlijk op 10 september plaatsvinden.

Bij een te late registratie kan men zich alsnog aanmelden voor de OSS voor toekomstige omzet, maar de omzet uit het verleden moet via een lokale registratie en btw-aangifte worden aangegeven. Dit levert aanzienlijke administratieve lasten op.

Waarom is dit belangrijke informatie voor webshops op platforms?

Veel webshops realiseren zich niet dat ze:

  • boven de €2.000 DAC 7-rapportagedrempel zitten, én/of
  • boven de €10.000 grens voor afstandsverkopen uitkomen.

Dat betekent dat:

  • het platform de gegevens rapporteert aan de Belastingdienst
  • zij mogelijk buitenlandse btw hadden moeten afdragen
  • zij risico lopen op naheffingen, boetes of uitsluiting van OSS bij te late registratie

Conclusie: voorkom verrassingen en kom nu in actie

Zijn jouw klanten actief op een platform en verkopen ze aan consumenten in andere EU-landen? Controleer dan:

  • of ze boven de DAC 7-drempels zitten
  • of ze boven de €10.000 grens voor afstandsverkopen en/of digitale diensten komen
  • of ze andere diensten verrichten voor consumenten die mogelijk tot de verschuldigdheid van btw in het buitenland leiden
  • of ze tijdig zijn geregistreerd voor OSS of in de betreffende landen.

Wacht niet tot de Belastingdienst aanklopt. Zorg dat jouw klant compliant is vóórdat het platform gegevens over hen rapporteert. Hulp nodig? Neem contact op met de helpdesk fiscaal. Onze adviseurs helpen bij het beoordelen van de vraag of jouw klant btw verschuldigd is in andere EU-landen.

Hulp nodig?

 

Het team Fiscaal helpt je graag!

Stuur een mail aan fiscaal@auxiliumadviesgroep.nl